Pachnące podłogi

Mycie podłóg - to czynność bardzo często wykonywana w naszych domach. Jeśli nie chcecie używać środków chemicznych dostępnych w sklepach - przeczytajcie sposób na ekologiczny płyn, który możecie zrobić sami w domu.

Czysta i pachnąca podłoga bez zastosowania chemii? Tak i to w bardzo prosty sposób. Poniżej znajdziecie kilka prostych przepisów, do których składniki znajdziecie w swojej kuchni.

Naturalny płyn do mycia podłóg

  • niepełna szklanka octu (225 ml) na 5l wody,
  • kilka/kilkanaście (według uznania) kropel olejku.

Jakie olejki zastosować

Do łazienki i kuchni najlepiej sprawdzają się olejki o działaniu antybakteryjnym, np. olejek z drzewa herbacianego, olejek sosnowy, eukaliptusowy, rozmarynowy, z trawy cytrynowej (lemongrassowy), lawendowy, grejpfrutowy itp. 
Do pomieszczeń można użyć np. olejku cytrynowego lub pomarańczowego, które oprócz ładnego zapachu poprawią nasz nastrój i dodadzą energii.

Inna wersja płynu do mycia podłóg:

Do 1-2 litrów bardzo ciepłej (ale nie gorącej) wody wlej 1 szklankę alkoholu (czystego oczywiście), 1 szklankę octu destylowanego. Dodaj 10 kropli olejku pomarańczowego i 10 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Podłogi umyte tym płynem będą czyste a w domu będzie unosił się orzeźwiający zapach cytrusów.

Bardzo brudne podłogi

Do bardzo brudnych podłóg można użyć mieszanki sody i wody:

1 szklanka sody na 600 ml wody. Jednak mieszanki tej nie radzę stosować na podłogach lakierowanych lub woskowanych - ze względu na mocne działanie sody.

W większości przepisów występuje ocet (spirytusowy 10%), który ma specyficzny zapach, niekoniecznie przez wszystkich lubiany. Uspokajamy - zapach szybko wietrzeje a poza tym dodane do płynów olejki eteryczne niwelują woń octu.

Czarne ślady po gumie

Jeśli na podłodze są czarne ślady od gumy (np. z butów) - sprawdzi się olej roślinny nawet kosmetyczny. Niewielką ilość oleju np. z Avokado nanieś na szmatkę lub wacik i przetrzyj zabrudzenie.