Upał

Czy stosować olejki w upalne dni? Tak. Zobacz które olejki mogą pomóc nam przetrwać upalne dni i jak je stosować.

Zapachy w upał? Jak najbardziej tak.

Z zapachami do pomieszczeń jest tak jak z perfumami - powinniśmy zmieniać je w zależności od pory roku, pogody na zewnątrz oraz naszego nastroju. Gdy na dworzu upał, żar leje się z nieba a w pomieszczeniu brak klimatyzacji - z pomocą mogą przyjść nam olejki i woski zapachowe.

Co prawda nie spowodują obniżenia się temperatury, ale sprawią takie wrażenie. Zapachy mogą nas odświeżyć, dodać nam energii oraz sprawić, że przebywanie w nagrzanym pomieszczeniu nie będzie takie uciążliwe, będzie nam się lżej oddychało.

Zapachy cytrusowe (z gorzkich cytrusów)

cytrusy Ogólnie zapachy cytrusowe działają na nas orzeźwiająco, lecz powinny to być olejki z owoców kwaskowych a nie słodkich jak np. mandarynka czy pomarańcza. Olejki wyciskane ze skórek owoców takich, jak cytryna, grejpfrut, limonka, geranium, lemongrass pomogą nam się odświeżyć i nabrać chęci do działania. 

Olejki z tej grupy można stosować pojedynczo lub łączyć z innymi. Doskonałym połączeniem jest cytryna z miętą (o mięcie jeszcze będzie), cytryna z limonką, lawenda z cytryną, zielona herbata z cytryną.
Dla odświeżenia można także sięgnąć po kosmetyki z tymi zapachami: mydła, żele do mycia. Poranny prysznic pobudzi nas do działania a zapach kosmetyku będzie się jeszcze przez jakiś czas utrzymywał na skórze, co przedłuży jego działanie.

Zapachy leśno-ziołowe

Co powiecie na spacer po lesie w upalny dzień? Prawda, że chłodniej i lepiej się oddycha. To zasługa nie tylko od cienia drzew, wilgoci leśnej ściółki ale także olejków eterycznych z drzew iglastych. To one pomagają nam oddychać, udrażniają drogi oddechowe i działają odświeżająco. Należą do nich głównie sosna i świerk.

Kolejna grupa olejków dobrych w upalny dzień to te zawierające mentol. On też udrażniając drogi oddechowe sprawia, że oddycha nam się lżej i czujemy przyjemne odświeżenie. Które to olejki? Przede wszystkim mięta zarówno polna jak i pieprzowa, ale także eukaliptus i rozmaryn.

Jak używać olejków w upał

Kominek zapachowy - najpopularniejszy sposób użycia olejków to kominek zapachowy. Do miseczki nalewamy wody i dodajemy kilka kropel olejku. Ilość olejku jest sprawą indywidualną i należy dostosować ją do własnych upodobań. Pod miseczką zapalamy bezzapachową świeczkę (tzw. t-light). Podgrzewana woda z olejkiem paruje przez co zapach rozprowadzany jest w pomieszczeniu.

Nawilżacz powietrza - w suchym pomieszczeniu możemy użyć nawilżacza i jeśli producent na to pozwala - dodać trochę olejku. Najpopularniejsze modele nawilżaczy mają pojemnik na wodę, do którego dolewa się olejek (zaczynając od kilku, kilkunastu kropel), niektóre posiadają specjalny pojemnik na olejek. W niektórych nawilżaczach ultradźwiękowych nie wolno stosować olejków. Ogólnie nawilżacz łączy wodę z olejkiem (uwaga olejki zwłaszcza eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie) i taką mieszaninę rozpyla po pomieszczeniu

Dyfuzor zapachowy - podobnie jak nawilżacze, nie wszystkie dyfuzory są przystosowane do używania olejków. Tam gdzie jest to dopuszczone, dodajemy olejek, który jest mieszany z wodą i w postaci bardzo drobnych kropelek wypuszczany do pomieszczenia.