Olejek cynamonowy

Olejek z kory cynamonowca stosowany jest głównie do aromatyzowania artykułów spożywczych (np. słodycze, sosy, napoje orzeźwiające). Jest także składnikiem perfum typu orientalnego oraz środków kosmetycznych, np. do pielęgnowania jamy ustnej. Olejek z liści jest surowcem o produkcji eugenolu, który jest z kolei przetwarzany na wanilinę. 

Nazwa łac.: Cinnamomum verum, Cinnamomum zeylandicum

Surowiec zielarski: liście

Olejek eteryczny pozyskiwany jest z cynamonowca cejlońskiego, gatunku drzewa uprawianego na Cejlonie, wyspach Seszelskich i Madagaskarze. Głównym surowcem olejkodajnym jest kora. Olejki otrzymywane z liści i korzeni mają mniejszą wartość. 

Obecnie kora cynamonowca jest wykorzystywana głównie jako przyprawa korzenna poprawiająca przyswajanie pokarmów, łagodnie pobudzająca apetyt, działająca wiatropędnie oraz łagodząca nudności i wzdęcia.

W aromaterapii stosowany jest olejek z liści cynamonowca, którego aromat przypomina goździki, jest ciepły, korzenna nuta kontrastuje ze słodkim, orientalnym bukietem. 

ZAPACH -  silny, korzenny, cynamonowy, słodki

Olejek cynamonowy - właściwości 

Olejek cynamonowy jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyseptyków - działa wspomagająco przy infekcjach górnych dróg oddechowych. 

Wykazuje także działanie antydepresyjne, może być stosowany w przypadku wyczerpania nerwowego 

Badania wykazały, że wspomaga on również proces zapamiętywania (przyśpiesza).

W przypadku bóli reumatycznych olejek cynamonowy wykorzystuje się do masaży.

Jest też skuteczny w leczeniu zaburzeń trawienia, wzmacnia pracę układu pokarmowego, łagodzi skurcze jelit. Zalecany jest dla złagodzenia problemów z krążeniem.

 

Olejek cynamonowy - zastosowanie 

W KOSMETYCE - Dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym, olejek cynamonowy znalazł szerokie zastosowanie w kosmetykach i zabiegach do skóry pozbawionej jędrności. Cynamon działa także ujędrniająco, rozkurczowo oraz ściągająco. Skóra po zabiegach z jego udziałem jest jędrna, gładka, napięta i elastyczna. Olejek można stosować do kąpieli, po której skóra będzie gładka a Ty odprężona. Kąpiel tak działa również korzystnie przy przeziębieniach.

MASAŻ -  stosowany w bardzo niskim stężeniu przy bólach reumatycznych.

Nawilżacze i odświeżacze powietrza - w przypadku infekcji górnych dróg odechowych 

Ciekawostki

W ezoteryce uznaje się, że cynamon wykazuje właściwości ochronne, przyciąga bogactwo, pobudza i wzmacnia siły psychiczne.

Najwyższą moc wykazuje zastosowany w czwartek

Astrologicznie powiązany jest z żywiołem ognia a jego planetą jest Słońce.

Pomaga przy medytacji.

Uwaga

Olejek ma bardzo silne działanie - do kominków aromaterapeutycznych wystarczy 1 kropla, do masażu 2-3 krople.

W aromaterapii stosowany jest olejek z liści cynamonowca, nie stosuje się natomiast olejku z kory tego drzewa.

Połączenia z innymi olejkami

benzoes, cytryna, drewno cedrowe, mimoza, geranium, pomarańcza, sosna

W naszym sklepie

 olejek cynamonowy ETJA Olejek cynamonowy