Olejek rozmarynowy

Rozmaryn - wiecznie zielony krzew o intensywnym zapachu. Stosowany w kuchni, medycynie i kosmetyce. Olejek rozmarynowy jest jednym z najcenniejszych olejków w aromaterapii o niezwykle szerokim oddziaływaniu. Działa zarówno na organizm - rozgrzewa, ujędrnia, pomaga zwalczać infekcje - jak i na umysł: wzmacnia pamięć (pomaga w nauce), działa kojąco na układ nerwowy.

Nazwa łacińska: Rosmarinus officinalis

Surowiec zielarski: liście  

Rozmaryn, symbol wierności w miłości, pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, a obecnie uprawiany jest na całym świecie. Jest jedną z najpopularniejszych roślin przyprawowych w kuchni wielu narodów. Rozmaryn to wiecznie zielony krzew o gałązkach gęsto pokrytych szarozielonymi listkami przypominającymi sosnowe igiełki. Ma maleńkie niebieskoszare kwiaty. Był uprawiany już w starożytności gdzie miał chronić domy przed złymi duchami.

ZAPACH - intensywny, ziołowo-sosnowy

Olejek rozmarynowy - właściwości

Działanie rozgrzewające, pobudzające, wzmacniające i ujędrniające olejku rozmarynowego sprawiają, że działa on zarówno na organizm jak i na umysł. Jest olejkiem o bardzo różnorodnym zastosowaniu.

Doskonale działa na układ krążenia - pobudza krążenie, rozgrzewa zimne stopy i dłonie, normalizuje ciśnienie krwi. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i łagodzi stany zapalne żył. Jest pomocny przy leczeniu żylaków.

Olejek rozmarynowy jest zalecany dla sportowców oraz osób pracujących fizycznie do stosowania przed i po wysiłku fizycznym (kąpiel, masaż). Olejek działa wzmacniająco na mięśnie, a zastosowany przed wysiłkiem zapobiega szybkiemu męczeniu się mięśni. Po wysiłku koi ból i usuwa sztywność mięśni.

Dzięki działaniu przeciwbólowemu olejek rozmarynowy zalecany jest przy bólach głowy.

Dzięki właściwościom antyseptycznym, rozgrzewającym i przeciwzapalnym olejek wskazany jest przy zapaleniu migdałków, grypie, przeziębieniach, katarze, kaszlu. Jego działanie rozgrzewające oraz pobudzające pomaga w oczyszczeniu płuc z flegmy (rozrzedza zalegający śluz). Rozmaryn lekarski powoduje zwiększenie wydzielania potu co sprawia, że nadaje się do obniżania wysokiej gorączki.

Pomaga także w bólach reumatycznych i artretycznych - może być użyty do kąpieli, masażu lub w postaci kompresów, jest też składnikiem maści przeciwreumatycznych, przeciw oparzeniom i owrzodzeniom.

Olejek rozmarynowy stosuje się także w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, m.in. wzdęć, kolki, przy dolegliwościach wątroby, kamieniach żółciowych,

W sferze emocjonalnej olejek rozmarynowy wspomaga koncentrację i pamięć. Działa pobudzająco i łagodzi stany depresyjne. Jest łagodnym afrodyzjakiem.

Olejek rozmarynowy - zastosowanie

KĄPIEL - wskazana przed i po wysiłku fizycznym, przed - wzmacnia mięśnie o po wysiłku regeneruje je

MASAŻ – stosowany przy bólach reumatycznych i artretycznych, przed i po wysiłku fizycznym brzucha w przypadku leczenia schorzeń układu pokarmowego

KOMPRESY - ból głowy

INHALACJE – leczenie przeziębienia, bronchitu, grypy

Nawilżacze i odświeżacze powietrza - dezynfekuje powietrze, koi zmęczenie umysłowe, „wzmacnia pamięć”

W KOSMETYCE - wykorzystuje się właściwości ściągające i normalizujące olejku rozmarynowego. Jest polecany zwłaszcza dla cer tłustych z rozszerzonymi porami. Rozjaśnia blizny. Jest składnikiem wielu kosmetyków do włosów, gdyż eliminuje łupież i pomaga przy przetłuszczających się włosach. Olejek rozmarynowy używany jest do mydeł, płynów po goleniu, lotionów, szamponów oraz jako składnik niektórych perfum. Nie poleca się go do maseczek, ponieważ dłuższe stosowanie może spowodować podrażnienia.

Uwaga

Olejku rozmarynowego nie stosuje się bezpośrednio na skórę. Stosować zawsze w rozcieńczeniu

Połączenia z innymi olejkami

Bazylia, drzewo herbaciane, lawenda, czarny pieprz, mięta pieprzowa, pomarańcza, liść pomarańczy (petitgrain), sosna, trawa cytrynowa (lemongrass)

W naszym sklepie