Olejek z drzewa różanego
Olejek z Drzewa różanego znajduje zastosowanie zarówno w aromaterapii jak i kosmetyce. W aromaterapii cenione jest jego działanie antydepresyjne, przeciwmigrenowe, tonizujące i uspokajające. Kosmetyki z olejkiem z drzewa różanego nadają się do skóry suchej.
Nazwa łacińska: Aniba rosaeodora
Surowiec zielarski: odpady drzewne
Drzewo dorastające do 20 m, którego ojczyzną są lasy deszczowe Brazylii. Wiecznie zielone o czerwonych, różowo-czerwonych lub żółtych, efektownych kwiatach.
Olejek eteryczny pozyskiwany jest z odpadów drzewnych różanego drzewa przez destylację w parze. Ta metoda otrzymywania pozwala na zachowanie w jego składzie substancji mineralnych i witamin.
ZAPACH - bardzo przyjemny, delikatny, różany z drzewno-leśną nutą, lekko korzenny
Olejek z Drzewa Różanego - właściwości
Olejek drzewa różanego ma działanie relaksujące i poprawiające nastrój, przywraca równowagę emocjonalną. Polecany w stanach wyczerpania fizycznego i apatii. Łagodzi bóle głowy spowodowane napięciem i przemęczeniem. Łagodzi zmęczenie, co jest szczególnie ważne podczas długotrwałego prowadzenia pojazdu lub długotrwałym stresie psychicznym.
Ma właściwości stymulujące i tonizujące. Działa silnie antydepresyjnie, wpływa korzystnie na ogólne samopoczucie i nastrój. Polecany do stosowania w rytuałach relaksacyjnych.
Olejek z drzewa różanego jest środkiem antyseptycznym i przeciwbakteryjnym oraz działa wzmacniająco na układ odpornościowy. Wykorzystywany jest wspomagająco w leczeniu grypy i infekcji, jako środek wykrztuśny pomagający na suchy kaszel.
Różana woń daje jasność myślenia i pomaga się skoncentrować - pomaga w utrwalaniu zapamiętywanych informacji. W czasie nauki, np. przed egzaminami warto spryskać pościel olejkiem różanym.
Olejek z drzewa różanego działa także przeciwmigrenowo.
Uznawany jest także za afrodyzjak - podnosi libido, pomaga w rozwiązywaniu problemów takich jak impotencja i oziębłość.
Olejek z Drzewa Różanego - zastosowanie
KĄPIEL: do wypełnionej wanny (37-38 C) dodać 6 - 8 kropli olejku wymieszanego z 1 łyżką miodu, mleka lub soli. Czas trwania zabiegu wynosi 10-15 minut.
KOMINEK AROMATERAPEUTYCZNY: 5-7 kropli w rozcieńczeniu z wodą do kominka.
INHALACJE: 1-2 kropli olejku dodać do naczynia z gorącą woda, nakryć głowę ręcznikiem i głęboko wdychać parę w ciągu 3-7 minut. Oczy muszą być zamknięte.
WZBOGACANIE KOSMETYKÓW: 2 - 5 kropli olejku zmieszać z 10-15 ml kremu, balsamu, żelu lub szamponu.
MASAŻ: rozpuścić 6 - 7 kropli olejku w 10 ml oleju podstawowego (olej migdałowy, olej z oliwek i nasion winogron).
W KOSMETYCE - dzięki właściwościom stymulowania tkanek skórnych wykorzystywany jest w preparatach przeciwzmarszczkowych, anti-agingowych. Uelastycznia, wygładza i regeneruje naskórek. Stosuje się do pielęgnacji zwiotczałej, starzejącej się skóry, która utraciła elastyczność.
Pomaga w leczeniu bakteryjnych, wirusowych i alergicznych zapaleniach skóry, trądziku różowatego, pajączkach.
Stosowanie olejku zapobiega powstawaniu rozstępów.
Połączenia z innymi olejkami
Wszystkie olejki cytrusowe, jaśmin, lawenda, paczuli, kwiat pomarańczy (neroli), róża, sandałowiec, ylang ylang
PRZECIWWSKAZANIA
indywidualna nietolerancja. Kobiety w ciąży. Przy chorobie wrzodowej i niewydolności nerek stosować z ostrożnością. Nie stosować bez rozcieńczenia.
UWAGA
olejku z drzewa różanego nie należy mylić z olejkiem różanym z płatków róż