olejek z mięty pieprzowej

Chyba wszyscy znamy miętę. Jest ona szeroko wykorzystywana w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym jako środek zapachowy i smakowy.

Olejek miętowy posiada także właściwości terapeutyczne i może być stosowany zarówno w infekcjach, bólach głowy, bólach mięśniowych czy niestrawnościach i chorobach układu pokarmowego.

Nazwa łacińska: Mentha piperita

Surowiec zielarski: liście, młode pędy, kwiaty

Mięta pieprzowa to krzewiasta roślina dorastająca do 100 cm. Łodygi zielone, przypominające gałęzie, kwiaty różowe, liście podłużne z licznymi zbiorniczkami substancji eterycznych, zielone, ciemnozielone lub biało-zielone. W Polsce mięta uprawiana jest przede wszystkim w celach zielarskich. Do produkcji olejku miętowego wykorzystywane są  zbierane podczas kwitnienia rośliny liście i młode pędy oraz kwiaty.

ZAPACH - ostry, odświeżający, mentolowo-słodkawy olejek z mięty pieprzowej

Olejek miętowy - właściwości

Mięta pieprzowa znana jest głównie ze swojego działania na układ trawienny - pobudza jego pracę, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Może być stosowana w postaci herbatek oraz jako składnik do masażu. Pomaga na niestrawność i mdłości, a także łagodzi skurcze i kolkę brzuszną.

Olejek miętowy pobudza także pracę umysłu oraz wykazuje działanie przeciwbólowe przy bólach głowy, migrenach i bólach menstruacyjnych.

Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym może być stosowana na bóle mięśni i nerwobóle zwłaszcza przy masażu.

Używany do inhalacji pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych zwłaszcza oskrzeli. Pomaga zwalczać katar oraz działa jako środek wykrztuśny.

Olejek miętowy dobrze działa na krwioobieg i ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Z tego powodu zalecany jest do kąpieli w przypadku świądu.

Olejek miętowy - zastosowanie

INHALACJE - infekcje górnych dróg oddechowych, katar, kaszel

MASAŻ - pomaga na niestrawność, łagodzi skurcze i kolkę, na bóle mięśni i nerwobóle

KĄPIEL - uśmierza świąd

W KOSMETYCE - Mięta jest szeroko stosowana w produkcji pasty do zębów, mydła, płynów do płukania jamy ustnej, płynów i żeli do kąpieli, perfum, wody kolońskiej. Ze względu na właściwości ściągające - olejek miętowy stosowany jest w pielęgnacji skóry tłustej.

UWAGA

U niektórych osób może powodować podrażnienie naskórka, dlatego do masażu powinien być stosowany w 1% roztworze, a do kąpieli wystarczą jego 3 krople.

Nie połykać płynów z olejkiem miętowym. Nie stosować w okresie ciąży.

Połączenia z innymi olejkami

Bazylia, benzoes, cytryna, eukaliptus, jaśmin, lawenda, majeranek, rozmaryn, sosna, trawa cytrynowa

W naszym sklepie

Olejek, mydło, kadzidełka