Olejek eteryczny a zapachowy

Wraz ze wzrostem popularności aromaterapii, rośnie też popularność olejków. Pojawiają się olejki eteryczne oraz zapachowe.

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co kupujemy. Coraz częściej też klienci pytają o różnicę między olejkiem eterycznym a zapachowym. Jak używać olejków? Który z nich jest naturalny? Który można stosować do robionych własnoręcznie kosmetyków? 

Coraz częściej zwracamy uwagę na to, co kupujemy. Coraz częściej też klienci pytają o różnicę między olejkiem eterycznym a zapachowym. Jak używać olejków? Który z nich jest naturalny? Który można stosować do robionych własnoręcznie kosmetyków? 

Olejki eteryczne

Wiele osób używa określenia "olejek eteryczny" mając na myśli po prostu olejek, który ma określony zapach nie bacząc na to czy jest on pochodzenia naturalnego czy syntetycznego.

Olejki eteryczne to w pełni naturalne substancje uzyskiwane metodą destylacji z różnych części roślin. Są czymś najcenniejszym, co świat roślin może dać człowiekowi. To olejkom eterycznym rośliny zawdzięczają swoją  woń, a w przypadku roślin jadalnych także swój smak. To właśnie olejki eteryczne najintensywniej oddziaływują na nasze zmysły, na nasz cały organizm. W niektórych roślinach olejki gromadzą się w liściach (np. rozmaryn), kwiatach (jaśmin), korzeniach (imbir), nasionach (kminek), u niektórych w korze (cynamon) czy owocach (cytrusy). Występują one także w źdźbłach niektórych traw (trawa cytrynowa). Szczególnie bogate w olejki eteryczne są drzewa iglaste (cedr, sosna, jodła), rośliny z rodziny rutowatych (pomarańcza, cytryna), baldaszkowatych  (anyż, kminek, fenkuł) i mirtowatych (eukaliptus, goździkowiec, mirt). Obecnie produkuje się olejki eteryczne z ponad 200 roślin, chociaż nie wszystkie z nich mają zastosowanie terapeutyczne.

Na całym świecie istnieją plantacje, na których uprawia się rośliny przeznaczone do pozyskiwania olejków eterycznych, głównie dla celów kosmetycznych, farmaceutycznych, perfumeryjnych i kulinarnych.

Pamiętaj:

  • bez fachowej porady olejki eteryczne wolno stosować wyłącznie do użytku zewnętrznego
  • zanim zaczniesz stosować olejki podczas ciąży, karmienia piersią lub dla niemowlęcia czy małego dziecka - skonsultuj się z lekarzem
  • w przypadkach niektórych schorzeń nie wolno stosować olejków eterycznych ani masaży. Dlatego przed zastosowaniem olejków poradź się lekarza a następnie specjalisty od aromaterapii
  • nigdy nie stosuj olejków w postaci nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę. Jedynym wyjątkiem jest olejek z drzewa herbacianego i olejek lawendowy. 

Więcej o tym jak stosować olejki eteryczne w artykule Jak stosować olejki

ZAPAMIĘTAJ: olejki eteryczne to 100% naturalne wyciągi z roślin, kwiatów, owoców.

Niektóre zapachy pozyskiwane z naturalnych surowców są bardzo drogie. Przyczyn jest kilka: mała ilość surowca (np. drzewo sandałowe, które jest pod ochroną), duża ilość surowca do pozyskania małej ilości olejku (np. olejek różany czy jaśminowy). Stąd też bardzo trudno jest dostać niektóre olejki eteryczne a w ich miejsce są olejki zapachowe.

Olejki zapachowe

Olejki zapachowe to mieszaniny olejków naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych lub całkowicie syntetyczne zapachy. Nie posiadają one właściwości leczniczych a ich głównym zastosowaniem jest aromatyzacja pomieszczeń czy to poprzez zastosowanie ich w kominku zapachowym, w nawilżaczu powietrza, czy w zrobionym samodzielnie odświeżaczu powietrza. Część producentów wykonuje dla swoich produktów testy i badania laboratoryjne. Ich olejki zostają wpisane do Rejestru Wyrobów Kosmetycznych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, posiadają ocenę aplikacyjno-użytkową oraz bezpieczeństwo kosmetyku. Stosowne informacje umieszczane są na opakowaniach olejków i oznaczają, że produkt taki może być używany jak kosmetyk i mieć kontakt ze skórą.

W ofercie sklepu Magia Zapachów wszystkie olejki zapachowe firmy Bamer oraz niektóre olejki zapachowe firmy Vera-Nord posiadają takie badania (informacje znajdują się w opisach poszczególnych olejków).

To jaki olejek kupić zależy przede wszystkim od tego, do czego ma być użyty. Jakie będzie jego zastosowanie? 

Jeśli potrzebujemy olejku w celach terapeutycznych, np. na ból głowy, przy przeziębieniu, czy do kąpieli - wybierajmy olejki eteryczne. Niezależnie czy będziemy robić inhalacje, nasiadówki, masaże czy używać olejku do kąpieli.

Jeśli potrzebujemy olejku do kosmetyków własnej produkcji w pierwszej kolejności wybierajmy olejki eteryczne. Jeśli dany zapach nie występuje w postaci eterycznej, wówczas możemy rozejrzeć się za olejkiem zapachowym, ale tylko takim, który posiada odpowiednie atesty. Są to najczęściej badania mikrobiologiczne i dermatologiczne oraz inne dzięki, którym produkt jest wpisany do rejestru kosmetyków oraz ma ocenę „bezpieczeństwa kosmetyku”, czyli może być stosowany w kontakcie ze skórą. Uwaga: nie należy stosować bezpośrednio na skórę nierozcieńczonych olejków, przed zastosowaniem należy wykonać próbę uczuleniową.

W przypadku, gdy zależy nam na ładnym zapachu w pomieszczeniu i olejek chcemy użyć w kominku zapachowym, w nawilżaczu powietrza - możemy wybierać z całej gamy dostępnych zapachów.

Jedna nazwa, kilku producentów, różne ceny - który lepszy?

Różnice cenowe występują głównie w olejkach eterycznych.

Z moich obserwacji wynika, że wiążą się one z profilem działalności danego producenta czy raczej importera surowców. Jeśli taki producent ma w swojej ofercie głównie olejki zapachowe oraz popularne olejki eteryczne, np. pomarańczowy, cytrynowy, lawendowy, sosnowy itp. może wprowadzić jedną stawkę cenową dla całej gamy olejków eterycznych. Z kolei producent, który chce się specjalizować w olejkach eterycznych będzie posiadał szeroką ich gamę często niszowych zapachów. W takich przypadkach cena olejku będzie zależała od ceny surowca. Zdarza się także, że dwa olejki o tej samej nazwie mają różny skład. Na cenę olejku wpływa także fakt, czy olejek ma przeprowadzone badania i atesty, które kosztują. Kupując olejek - czytajmy etykiety. Zwróćmy też uwagę na pojemność butelki. Na ogół będzie to 7 ml, ale występują także olejki eteryczne w buteleczkach o pojemności 10 ml. 

Olejki zapachowe od jednego producenta najczęściej posiadają jednakową cenę niezależnie od zapachu. Mimo jednakowej nazwy, olejki mogą mieć różniące się od siebie zapachy. Wybór konkretnego olejku zależy już od indywidualnych upodobań kupującego. Ponieważ są to produkty syntetycznie, ich receptury różnią się od siebie i tak dwa olejki o zapachu np. Truskawki od różnych producentów mogą różnić się zapachem między sobą.

Olejki zapachowe najczęściej mają pojemności 7, 10 lub 12 ml.

 

Zastosowanie Olejek eteryczny Olejek zapachowy z certyfikatem Olejek zapachowy bez cdertyfikatu
Aromaterapia - inhalacje, okłady, nasiadówki Tak Nie Nie
Kąpiel, Masaż, Sauna Tak Tak Nie
Kosmetyki własnej produkcji Tak Tak Nie
Nawilżacz powietrza (1) Tak Tak Tak
Dyfuzor zapachowy Tak Tak Tak
Kominek zapachowy Tak Tak Tak

(1) - uwaga - w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego należy sprawdzić, czy producent dopuszcza stosowanie olejków