Suche, pękające pięty

Suche pięty to głównie problem estetyczny, przez który krępujemy się chodzić w klapkach czy sandałach. W drogeriach i aptekach dostępny jest szereg preparatów pomagających radzić sobie z tym problemem. Można także zastosować domowe sposoby.

Zgrubiała skóra pięt to głównie problem estetyczny. Problem popękanych pięt dotyka głównie kobiety i zwykle spowodowany jest brakiem odpowiedniej wilgoci w skórze. Najczęstszą przyczyną jest noszenie otwartych butów (sandały, klapki), nadwaga, wysoka temperatura. Dlatego też należy  pamiętać o ciągłym nawilżaniu stóp.

Suche i popękane pięty mogą także sygnalizować problem medyczny taki, jak np.: cukrzyca, niedobór witaminy A, brak witamin, otyłość, zaburzenia krążenia i inne. 

Istnieje szereg domowych sposobów zaradzenia suchym, pękającym piętom. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Olej rycynowy

Jeden z najlepszych środków złuszczających i zmiękczających skórę. Czystą szmatkę moczymy w oleju rycynowym, po czym masujemy nią popękane pięty przez 10 minut, a następnie spłukujemy ciepłą wodą.

Olej kokosowy

Bardzo dobrze usuwa martwy naskórek i pomaga zatrzymać wodę w skórze, co chroni skórę przed twardnieniem.

Sposoby użycia: najlepiej przed snem namoczyć nogi w ciepłej wodzie i delikatnie wyszorować je pumeksem. Następnie osuszyć stopy dokładnie, wmasować w nie odrobinę oleju kokosowego, założyć czyste, bawełniane skarpety i zostawić je na nogach na całą noc.

Maseczka na popękane stopy

1 łyżka oleju kokosowego ,
1 łyżeczka soku z cytryny, 
3-4 kropelki oleju miętowego lub innego naturalnego. Wszystkie składniki wymieszać i nałożyć na stopy, szczególnie dużo na spękane pięty. Założyć skarpety i starć się już nie chodzić. Najlepiej jest robić ten „zabieg” pod koniec dnia, tuż przed pójściem spać.
Rano, proszę uważać ponieważ stopy mogą być śliskie, gdyż część maseczki nie wchłonęła się i jest jeszcze na stopach. Jeśli masz mocno zniszczone pięty, powtarzaj ten zabieg codziennie tuż przed pójściem spać, aż do uzyskania ładnych pięt.

Banany i kokosy

Banany zawierają w sobie wiele enzymów, które przyczyniają się do stymulowania zdrowego wzrostu nowych komórek skóry. Natomiast olej kokosowy jest znakomitym nawilżaczem. Jednym z niesamowitych środków domowej roboty na pękające pięty i suche stopy jest mieszanka jednego banana z dwoma łyżkami oleju kokosowego. Wystarczy mieszankę tą wmasować w suchą skórę, pozostawić na około dwadzieścia minut, a następnie całość zmyć ciepłą wodą.

Masło shea i sok z cytryny

Namocz nogi w ciepłej wodzie i delikatnie je wyszoruj. Następnie staranie wytrzyj stopy i wymasuj je mieszanką masła shea i świeżego soku z cytryny. Załóż czyste skarpetki i pozostaw je na nogach przez całą noc. Masło shea nie jest najbardziej cenionym produktem kosmetycznym, jednak jego leczniczy wpływ na popękane stopy jest nie do przecenienia!

Cytryna i sól morska 

Jeśli na naszych stopach nagromadziło się wiele martwych, suchych fragmentów skóry, konieczne będzie ich usunięcie. Jednym z najskuteczniejszych środków domowej roboty, które możemy do tego wykorzystać, jest mieszaka soli morskiej (około 4 łyżki) z sokiem z jednej cytryny. Do mieszanki dodaj również 3 łyżki oleju ze słodkich migdałów. Teraz możesz wykorzystać otrzymaną substancję i delikatnie wyszorować suchą skórę. Sok cytrynowy posiada naturalną kwasowość, która pomoże złuszczyć martwą skórę, natomiast słodki olej migdałowy uczyni ją gładką i miękką.

 W naszym sklepie

 olej rycynowy olej kokosowy olej z masła shea