Przesilenie wiosenne
Na przełomie zimy i wiosny, gdy natura zaczyna budzić się do życia, coraz częściej dopadają nas infekcje i depresja, mamy obniżoną koncentrację - słowem stajemy się apatyczni, ospali i nic nam się nie chce. Jest to efektem długotrwałego braku słońca, ciepła i witamin, których w zimie spożywamy znacznie mniej. Zespół tych dolegliwości zwany jest przesileniem wiosennym.
Na przełomie zimy i wiosny, gdy natura zaczyna budzić się do życia, nas coraz częściej dopadają infekcje i depresja, mamy obniżoną koncentrację - słowem stajemy się apatyczni, ospali i nic nam się nie chce. Jest to efektem długotrwałego braku słońca, ciepła i witamin, których w zimie spożywamy znacznie mniej. Zespół tych dolegliwości zwany jest przesileniem wiosennym.
Przesilenie wiosenne - najczęstsze objawy
- Osłabienie
- Senność
- Często bóle głowy, bóle mięśni
- Osłabienie refleksu i mięśni
- Rozdrażnienie, obniżona odporność na stres, bolesne skurcze mięśni
- Zmęczenie
- Wypadanie włosów
Główną przyczyną powyższych dolegliwości jest mało urozmaicona dieta. Brak różnorodności warzyw i owoców, które dostarczają nam tak potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu witamin, minerałów i mikroelementów.
Przesilenie wiosenne - metody radzenia sobie z nim
Kilka prostych sposobów jak radzić sobie z przesileniem wiosennym:
- Nie przepracowuj się (łatwo powiedzieć)
- Śpij nie mniej niż 8 godzin
- Stosuj dietę lekkostrawną
- Pij dużo soków owocowych
- Włącz do jadłospisu nowalijki
- Uzupełniaj dietę suplementami witaminowymi
- Ćwicz, spaceruj, ruszaj się
Aromaterapia
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasz zły nastrój spowodowany jest także brakiem zieleni i naturalnych zapachów łąk, pól i kwiatów. Słowem nasz organizm odczuwa niedosyt naturalnym olejków eterycznych, których wiosną i latem dostarcza nam przyroda. Możemy spróbować poprawić sobie nastrój stosując na co dzień aromaterapię. Spośród 70 naturalnych olejków eterycznych stosowanych w zabiegach aromaterapeutycznych na zimowe smutki i depresję polecamy szczególnie olejek ylang ylang. Jego zapach kwiatowo-balsamiczny z nutą korzenną, owocową i drzewną przywołuje wspomnienia letnich, ciepłych wieczorów. Olejek ylang ylang stosowany jest w depresjach, pomaga opanować niepokój i lęk. Antydepresyjne, odprężające działanie ma także olejek z drzewa różanego, który dodatkowo pomaga w koncentracji. Także olejek bergamotowy reguluje nasz stan emocjonalny, pomaga w walce z lękami, depresjami, stresem a dodatkowo rozjaśnia umysł.

Pomóc mogą także inne, delikatne zapachy kwiatowe. Ważne by nam odpowiadały i pozwalały się zrelaksować. Wypełnijmy zatem pomieszczenie odpowiednim zapachem i zrelaksujmy się. To wcale nie musi być olejek w kominku, równie dobrze sprawdzi się olejek dodany do nawilżaczy powietrza czy klimatyzacji a także świece zapachowe. Można poddać się relaksującemu masażowi z wykorzystaniem właściwych olejków czy aromatycznej kąpieli. Należy jednak pamiętać o tym, by nie przebywać zbyt długo wśród zapachu - może to przynieś efekty odmienne od zamierzonych.
Silnie działającymi olejkami na depresję i apatię są olejki:
- grejpfrutowy,
- rozmarynowy,
- z drzewa różanego,
- ylang ylang.
Lżej działają m.in. olejki:
- jaśminowy,
- goździkowy,
- cytrynowy,
- miętowy.
Na zmęczenie psychiczne dobrze sprawdzają się olejki:
- cytrynowy,
- goździkowy,
- pomarańczowy.
Dla tęskniących za zapachem kwiatów polecamy olejki o zapachach kwiatowych, m.in.: Akacja, Bez, Konwalia, Magnolia, Fiołek, Piwonia.